جستجو

اخبار

راه نجات رکود برق، ماینینگ است!

یکشنبه, 17 شهریور,1398

راه نجات رکود برق ماینینگ است!

 

 راه نجات رکود برق ماینینگ است!

 

همانطور که پیش بینی می شد با پایان گرفتن زمان پیک مصرف تابستان نیروگاه ها به اندازه ای که برق عرضه می کنند تقاضا ندارند که این به خودی خود موجب ورشکستگی نیروگاه ها می شود و همینطور شاهد این بودیم که نیروگاه ها برای حفظ بقای خود خودشان به ماینرها پیشنهاد می دهند که برق را از آنها بخرند.

در این رابطه حمیدرضا صالحی رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران گفت:

با توجه به اینکه نیروگاه های برق به اندازه ی برقی که تولید کردند تقاضا ندارند و نه تنها نتوانستند بدهیشان را به وزارت نیرو پرداخت کنند بلکه نتوانستند قراردادشان را تمدید کنند و به سمت ورشکستگی سوق پیدا خواهند کرد.

وی یکی از راه‌های برون رفت از این مشکل را فروش برق به ماینرها و یا صادرات عنوان کرد و گفت:

فروش برق به ماینرها می‌تواند یک جایگزین برای خرید تضمینی برق باشد، اما مصوبه جدید دولت در تعیین نرخ برق ماینرها، توجیه اقتصادی این صنعت را پایین آورده است.

در حال حاضر چندین تعرفه برق در کشور وجود دارد از جمله برق تجاری، خانگی، صنعتی و صادراتی که در این میان بالاترین تعرفه تجاری برابر با 420 تومان در هر کیلووات ساعت و تعرفه صادراتی در حدود 800 تومان است. از این رو در نظر گرفتن تعرفه برق صادراتی برای صنعت ماینر که صد در صد صادراتی نیست تا حدود زیادی توجیه اقتصادی این صنعت را از بین برده است.

 بخاطر تصمیمات عجولانه دولت در رابطه با تعیین تعرفه برق برای ماینرها متاسفانه شاهد خروج استخراج کنندگان به خارج از کشور و مناطقی که برق ارزان دارند هستیم در صورتی که می توانستیم از این درامدزایی و ارز در کشضور خودمان استفاده کنیم.

نظر خود را درج نمایید
فیلترها
Sort
display