جستجو

ساختار بلاک در بلاک چین

ساختار بلاک در بلاک چین

 

ساختار بلاک در بلاک چین بیت کوین

 

 همه ی ما به طور فرمالیته می دانیم که بیت کوین بر بستر بلاک چین می باشد اما حال سوال این است بلاک ها در بلاک چین دقیقا چگونه عمل می کنند؟

بلاک چین تشکیل شده از زنجیره های اطلاعاتی به اسم بلاک.هر بلاک خود از 2بخش تشکیل شده.

اجزای تشکیل دهنده بلاک:

1- بلاک هدر

2-بدنه ی بلاک

خود بلاک هدر از جز های زیر تشکیل شده است که نقش کلیدی را در بیت کوین دارند و تمامی بلاک هارا مرتبط با یکدیگر می سازد و فرماندهی بلاک ها را بر عهده دارد:

- شماره ی نسخه برنامه:این شماره مشخص می کند که ماینر از چه پروتکلی پشتیبانی می کند که هائز اهمیت هم نمی باشد.

- هش بلاک قبلی:به منظور بلاک چین تلقی می شود و بلاک قبلی هش بلاک جدید را در بر دارد. اگر این بخش وجود نداشته باشد هیچ ارتباطی بین بلاک ها صورت نمی گیرد.

- ریشه ی درخت درهم سازی:همه ی تراکنش های موجود می تواند در یک هش خلاصه شوند که به این هش ریشه ی درخت گفته می شود.

- ثانیه شمار:یک تایمر در خود بلاک است که این ثانیه شمار از روز اول ژانویه 1970 است

- هدف سختی فعلی:نشان دهنده این است که هش فعلی چه اندازه باید کوچک باشد تا توسط ماینر ها تایید شود.یک هش باید هم اندازه یا کوچکتر از هش هدف باشد.

- نانس:بر روی الگوریتم اثبات کار فعالیت می کند بدین گونه که ماینر ها هش معتبر را که کمتر از سختی هدف می باشد به طور حدسی محاسبه می کند.

 2-بدنه ی بلاک:

 تمامی تراکنش های انجام شده را در بر میگیرد.ماینر ها در بستر بلاک چین اطلاعات مورد نیاز خود را در رابطه بیت کوین ها بدست می آورند.تراکنش های بلاک  علاوه بر لیست در درخت درهم سازی هم موجود می باشد.

مادامی که اطلاعات شاخه‌ها و برگ‌ها در دسترس باشند، ساخت یک ریشه‌ی هش کار بسیار ساده‌ای‌ است. عملکرد تابعِ هش را بیاد بیاوریم؛ عملکردی سریع و واضح در یک مسیر دارد و شکست مسیر آن غیرممکن است. اگر ریشه‌ی هش معلوم و تراکنش‌ها نامعلوم باشد، حدس تراکنش‌ها غیرممکن است.

بنابراین ریشه‌ی هش به‌ تنهایی کافی نیست و باقی بلاک‌ هم باید ذخیره شود. بنابراین ماینر‌ها هر زمان می‌توانند از طریق هش محتوای داخل بلاک، ریشه‌ی هش را تائید کنند. تا زمانی که تابع هش یکسان باشد ماینر‌ها در ازای اطلاعات وارد شده، به هش یکسان می‌رسند. این امر بسیار مفید است زیرا آن‌ها فقط در صورت هم‌ سطح بودن هش یا از یک بودن تابع هش استفاده کنند می‌توانند اطلاعات را بررسی کنند.

در هنگام ماینینگ بلاک هدر تغیراتی انجام می دهد تا به هش منحصر به فرد و دلخواه برسد.ماینینگ یک فرایند بسیار تکراری به‌منظور یافتن هش منحصربه‌فرد است. زمانی‌ که هش پیدا شود، بازی تازه شروع می‌شود. به‌طور میانگین هر ۱۰ دقیقه یک بلاک ساخته می‌شود. به‌ دلیل این‌که سختی تطابق پیدا می‌کند، به‌ طور میانگین این مقدار یکسان است.

نظر خود را وارد نمایید.
فیلترها
Sort
display